Návratnosť investície do tepelného čerpadla

Návratnosť investície už od 4. roku

Vykurovanie domov a ohrev teplej úžitkovej vody alebo aj bazénov pomocou tepelného čerpadla ušetrí až 70% elektrickej energie oproti priamemu kúreniu elektrickým kotlom. Inak povedané, na tepelný výkon napr. 15 kW nám stačí 5 kW elektriny. Oproti tomu, elektrický kotol potrebuje na tepelný výkon 15 kW až 15 kW. Ročné náklady na kúrenie elektrickou energiou na priemerný rodinný dom (s úžitkovou plochou 150 m2) je v starých cenách 2 400,- Eur ročne (zdroj: SIEA). Pri použití tepelného čerpadla ročné náklady klesnú na 800,- Eur ročne a ušetríme až 1 600,- Eur ročne.

Pre návratnosť investície do tepelného čerpadla je dôležitá výška investície. Tá pozostáva z ceny samotného čerpadla, ceny projektu a inštalácie. Ak je cena 15 kW čerpadla 4 000 Eur,- cena projektu 350,- Eur a cena inštalácie vrátane materiálu 2 000,- Eur, tak celkové vstupné náklady budú 6 350,- Eur. Pri ročnej úspore 1600,- Eur je návratnosť investície 4 roky (6350,- Eur / 1600,- Eur = 3.97 rokov).
Uvedená návratnosť vychádza pri súčasných cenách elektrickej energie, ktoré medzitým na trhu vzrástli a po čase sa zvýšia aj pre domácnosti. Na trhu sa zvýšili aj ceny plynu, dreva a pod. Po zvýšení cien elektriny sa návratnosť skráti a výhodnosť ďalej zvýši.

Ak si viete zabezpečiť inštaláciu sami, cena materiálu je orientačne 900,- Eur, takže celkové nadobúdacie náklady v prípade samoinštalácie klesnú na 5 200,- Eur (4 000,- + 350,- projekt + inštalačný materiál).

Navatnost investicie do tepelneho cerpadla

Úspora CO2

Okrem úspory nákladov na kúrenie znížením spotreby elektrickej energie, znížite aj Vašu uhlíkovú stopu CO2. Prispejete tak k ochrane klímy, pričom nejde o zanedbateľný prínos. Práve naopak, vykurovanie domov patrí k jedným z najväčších producentov CO2.

Viac o tepelných čerpadlách

Prezrite si naše produkty alebo zistite viac o tom ako fungujú tepelné čerpadlá a aké typy existujú, alebo ako vybrať vhodné tepelné čerpadlo.